Internt kvalitetskontrol
Der er med det nye rapportlayout ikke ændret i kravene til den interne kvalitetskontrol hos energimærkningsfirmaet. Der er fortsat krav om, at energikonsulenten inden aflevering af energimærkningsrapporten til kunden skal gennemlæse rapporten med henblik på at vurdere, om energimærkningsrapporten opfylder kvalitetskravene og kravene i sin helhed, der er beskrevet i den til enhver tid gældende bekendtgørelse om Håndbog for Energikonsulenter.
Hvis der opdages fejl eller mangler (f.eks. i stamdata for bygninger), eller hvis beregningsresultater eller konklusioner ikke virker rimelige og velbegrundede, skal baggrunden herfor overvejes og eventuelt undersøges. Er der er behov herfor, skal eventuelle fejl rettes. Desuden skal virksomheden overveje, om fejlene og manglerne giver anledning til ændringer i procedurerne til sikring af kvaliteten.
Virksomhederne skal sikre sig procedurer for at sikre en høj kvalitet i energimærkningerne.
Med hensyn til teknisk revision, må der vil være en overgangsperiode/tidshorisont hvor vi skal have en chance for at sætte os ind i den nye opsætning af energimærke?
Som energikonsulent skal du stort set gøre, som du plejer. Det nye design genereres nemlig automatisk, når du har gennemgået bygningen og indtastet registreringerne. Webinar, informationsmateriale samt HB2021 kommer til at ligge tilgængelig online i god tid inden det nye rapportlayout træder i kraft den 1. september 2021. Det vil her være muligt at orientere sig vedr. ændringerne.